Σάββατο 25 Σεπτεμβρίου 2010

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕΤΕ...

ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ 1200 ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ
Την Κυριακή 26 του Σεπτέμβρη, διεξάγεται η 4η αγωνιστική της super league και ο ΠΑΟΚ αγωνίζεται στο γήπεδο των Πηγαδίων με αντίπαλο την ομάδα της Ξάνθης. Η πραγματικότητα είναι ότι ο Δικέφαλος ξεκίνησε μουδιασμένα στο πρωτάθλημα και οι μέτριες εμφανίσεις είχαν άμεση επίδραση και στο βαθμολογικό πίνακα. Ο συγκεκριμένος αγώνας που ξεκινά στις 18:15, είναι μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να ανακάμψουμε πραγματοποιώντας μία καλή εμφάνιση, που εκτός από τους τρεις βαθμούς που είναι απαραίτητη για τη συνέχεια, θα βοηθήσει και ψυχολογικά την ομάδα που δείχνει να μην έχει βρει ακόμα τα πατήματά της. Ας ελπίσουμε ότι η αισιοδοξία και το χαμόγελο στα χείλη μας θα επανέλθουν την Κυριακή το βράδυ με την πρώτη εκτός έδρας νίκη. Η ομάδα φυσικά θα έχει και τη συμπαράσταση 1200 και πλέον οπαδών μας που προμηθεύτηκαν εισιτήρια σε χαμηλή, για τα δεδομένα του Πανόπουλου, τιμή!   Ας θυμηθούμε μαζί την προϊστορία των αγώνων με τους Ξανθιώτες.
Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ
Η περσινή αναμέτρηση διεξήχθη την 24η αγωνιστική. Ο Δικέφαλος προέρχονταν από τη μεγάλη νίκη επί του πρωτοπόρου Παναθηναϊκού στο γήπεδο της Τούμπας, μια επιτυχία που ζωντάνεψε τις κρυφές ελπίδες όλων μας για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Με περίσσιο ενθουσιασμό λοιπόν ταξιδέψαμε στην Ξάνθη με μοναδικό στόχο τη νίκη. Όλη την εβδομάδα βέβαια ο Πανόπουλος προσπάθησε να μας σπάσει τα νεύρα κάνοντας παιχνίδια με τα εισιτήρια, αλλά το αποτέλεσμα ήταν το αναμενόμενο. Νίκη στο χόρτο αλλά και στην κερκίδα. Ο ΠΑΟΚ έδειξε από το ξεκίνημα ποιος θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης και προηγήθηκε νωρίς με 0-2 με δύο κεφαλιές των Βιεϊρίνια και Ίβιτς στο 7’ και 13’. Στη συνέχεια σβήσαμε τις μηχανές θέλοντας να κρατήσουμε δυνάμεις για τη δύσκολη συνέχεια. Παρόλα αυτά πετύχαμε στο β’ ημίχρονο άλλο ένα τέρμα με τον Βιεϊρίνια και είχαμε την ευκαιρία να τετραπλασιάσουμε τα τέρματα με το δοκάρι του Σορλέν 12’ λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Άνετη επικράτηση και στην κερκίδα, όπου 500 οπαδοί του ΠΑΟΚ χωρίς να έχουν προμηθευτεί επίσημα εισιτήρια, μπούκαραν με κάθε τρόπο στο γήπεδο τραγουδώντας: ¨ΠΑΟΚ δώσε όρκο ιερό και φέρε το πρωτάθλημα στον Πύργο το Λευκό¨. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη επί της Ξάνθης.
ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΔΕΚΑ
Στις τελευταίες δέκα αναμετρήσεις υπάρχει ισορροπία, με τις δύο ομάδες να μετρούν από 4 νίκες, ενώ 2 παιχνίδια έληξαν ισόπαλα. Χαρακτηριστικό είναι ότι όλες οι ήττες μας είναι με το ίδιο σκορ: 1-0.
ΣΥΝΟΛΙΚΑ
Η ομάδα της Ξάνθης ανέβηκε στην Α΄ Εθνική κατηγορία την περίοδο 1989-90 και από τότε έχει συνεχείς παρουσίες. Έτσι, μεταξύ μας έχουν διεξαχθεί 21 αναμετρήσεις, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 9 νίκες. 7 έχει η Ξάνθη, ενώ 5 αναμετρήσεις δεν ανέδειξαν νικητή. Στα τέρματα υπερέχουμε επίσης με 28 έναντι 25.

ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ
Την περίοδο 2007-08 συναντηθήκαμε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Μετά το άτυχο αποτέλεσμα απολύθηκε ο τότε προπονητής μας και νυν της Ξάνθης Γιώργος Παράσχος, για να τον διαδεχτεί ο Φερνάντο Σάντος.
Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος είχαμε συναντηθεί και 2 χρόνια νωρίτερα, αλλά το ξεκίνημα ήταν εξίσου κακό με μία ακόμα ήττα.
Την περίοδο 1999-00 κερδίσαμε με σκορ 1-2. Στο παιχνίδι αυτό συνέβησαν πράγματα και θαύματα από το διαιτητή του αγώνα Φασόλη, ο οποίος καταλόγισε ανύπαρκτο πέναλντι υπέρ της Ξάνθης στο 63’ αποβάλλοντας ταυτόχρονα το Στέλιο Βενετίδη. Η θεία δίκη όμως μίλησε για άλλη μια φορά με τον Σαμοτούλσκι να αποκρούει το πέναλτι του Μπα σε μια από τις ελάχιστες εμφανίσεις του Πολωνού κάτω από τα δοκάρια του ΠΑΟΚ.
Το παιχνίδι της περιόδου 1997-98 έχει μείνει βαθιά χαραγμένο στη μνήμη μας, όχι για το τελικό αποτέλεσμα (2-2), ούτε για τους σκόρερ (Κόβατς και Φραντζέσκος), αλλά γιατί ήταν ο τελευταίος αγώνας του Θοδωρή Ζαγοράκη με τα ασπρόμαυρα πριν τη μεταγραφή του στην Αγγλική Λέστερ.
Μια ταπεινωτική ήττα υπεστήκαμε την περίοδο 1993-94 με σκορ 5-2. Το μάρμαρο πλήρωσε όπως ήταν φυσικό ο τότε προπονητής της ομάδας Όλεγκ Μπλαχίν και απολύθηκε από το Θωμά Βουλινό, για να τον διαδεχτεί ο Σταύρος Σαράφης.
Όσον αφορά την ενδεκάδα του ΠΑΟΚ, ο Παύλος Δερμιτζάκης δεν έδειξε τις προθέσεις του για τον καταρτισμό της. Απ' ότι φαίνεται αυτοί που δείχνουν σίγουροι ότι θα ξεκινήσουν είναι οι Κοντρέρας, Λίνο, Βιτόλο, Γκαρσία, Ίβιτς, Βιεϊρίνια και Σαλπιγγίδης. Κάτω από τα δοκάρια παίζεται η θέση μεταξύ Χαλκιά και Κρέσιτς, στο κέντρο της άμυνας παρτενέρ του Κοντρέρας θα είναι ένας εκ των Μαλεζά και Ζουέλα, στο δεξί άκρο της άμυνας ένα ελαφρύ πρόβλημα τραυματισμού του Μπουσαϊντί θα κρίνει την τελευταία στιγμή τη συμμετοχή του με τον Σνάουτσνερ να αγωνίζεται σε περίπτωση που δεν τα καταφέρει και τέλος, στη θέση του ακραίου χαφ, σε περίπτωση που κρίνει ο προπονητής του ΠΑΟΚ ότι ο Ελ Ζαρ είναι ακόμα ανέτοιμος να παίξει ολόκληρο 90λεπτο τότε οι Φιλομένο και  Παπάζογλου προορίζονται για την θέση του σέντερ φορ με τους Βιεϊρίνια και Σάλπι στα άκρα.
Οι 19 παίκτες του ΠΑΟΚ που θα ταξιδέψουν στην Ξάνθη είναι: Χαλκιάς, Κρέσιτς, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Ζουέλα, Μπουσαϊντί, Λίνο, Σνάουτσνερ, Μπαλάφας,  Φωτάκης, Γκαρσία, Βιτόλο, Κριστιάνο, Ελ Ζαρ, Φιλομένο, Ίβιτς, Παπάζογλου, Σαλπιγγίδης και Βιεϊρίνια.
Εκτός αποστολής έμειναν οι Μουσλίμοβιτς, Κουτσιανικούλης, Τσιρίλο, Σακελλαρίου, Σαβίνι, Αθανασιάδης και Γεωργίου.